Portfolio našich služeb

Protetika

Cílem protetického ošetření je náhrada chybějícího zubu či skupiny zubů.

Díky moderní stomatologii a kvalitnímu laboratornímu zpracování tak můžeme plnohodnotně obnovit Váš úsměv.

Obecně můžeme rozlišit snímatelné a fixní náhrady:

Fixní protetika

Overlay

Overlay je keramická či kompozitní laboratorně zhotovená práce, která by se dala popsat jako redukovaná korunka. Její velkou výhodou je šetrnost vůči zubním tkáním.

Typickou indikací pro overlay je rozsáhlá výplň či kaz zabírající boční stěny a střed zubu – zbývající část zubu je pak velmi oslabena a aby nedocházelo k rozlomení zubu je vhodné snížit korunku zubu a kousací plošku a boky zubu překrýt overlayí.

Overlay se na zub váže stejným způsobem jako fotokompozitní výplň. Požadavek pro zhotovení overlaye je naddásňový okraj a možnost zajištění sucha. Pokud z korunky zubu chybí větší část nebo okraj jejích zdravých tkání zasahuje pod dáseň, je nutné zhotovit korunku.

Korunka

Korunka obnovuje funkčně a esteticky celou korunku zubu.

Můstek

Můstek nahrazuje chybějící zuby. A to tím způsobem, že se sousední zuby nabrousí na korunky, které potom nesou nahrazovaný zub ve svém středu.

 

Obecně je pro zhotovení fixních prací potřeba dvou návštěv. V první návštěvě se zub nabrousí a otiskne. V laboratoři dle otisku zhotoví finální výrobek, který se ve druhé návštěvě fixuje. Zhotovení trvá cca 1 týden, během této doby má pacient v ústech provizorní korunku.

Snímatelná protetika

Snímatelné protézy nahrazují větší množství chybějících zubů či kompletně všechny zuby. Může se jednat o provizorní či definitivní řešení. Náhrada se skládá z pryskyřičného těla a chybějících zubů