Portfolio našich služeb

Endodoncie

Co si představit pod pojmem endodontické ošetření zubu?

Jedná se o ošetření kořenových kanálků zubu.

Cílem tohoto výkonu je zachování zubu v dutině ústní. Kvalitně endodonticky ošetřený zub tak může fungovat i přes ztrátu své vitality.

Zdravý zub má ve svém jádru dřeňovou dutinu, která obsahuje nervy a cévy a je tzv. orgánem zajišťujícím výživu a senzitivitu zubu. Nervy a cévy vstupují do zubu kořenovým kanálkem jdoucím od hrotu kořene k dřeňové dutině. Při endodontickém ošetření se otevře dřeňová dutina a kombinací mechanických a chemických postupů se odstraní infikovaný či mrtvý obsah dřeně a kořenových kanálků. Systém kořenových kanálků je velice komplikovaný, je nutné jej opracovat a řádně vydezinfikovat.

Co je klíčové pro kvalitní endodontické ošetření:

1.Čas – Endodontické ošetření vyžaduje preciznost mechanického opracování a dostatečně dlouhé působení dezinfekčních výplachů.

2. Vizualizace – Počet kořenových kanálků, jejich průměr a průběh bývá velmi proměnlivý, bez řádného zvětšení je výsledek endodontického ošetření nejistý a je zdrojem komplikací typu nenalezení všech kořenových kanálků, zalomení nástroje, perforace kořene a dalších. Na našem pracovišti pracujeme s dentálním mikroskopem, který poskytuje až čtyřiceti násobné zvětšení. To zajišťuje nejvyšší možnou kvalitu ošetření.

3. Dezinfekce – Aby se předešlo zanesení infekce do kořenového kanálku ze slin a zároveň, aby pacientovi netekla dezinfekce do úst, probíhá ošetření  s použitím kofferdamu. Jedná se o zpravidla latexovou blánu, kterou si protáhneme ošetřovaný zub a odizolujeme si ho od zbytku úst.

4. Přístrojové vybavení – Technologie moderní endodoncie udělala v posledních letech obrovský skok kupředu. Díky tomu Vám můžeme nabídnout ošetření nejlepšími přístroji.

Kdy je endodontické ošetření potřeba?

V případě odumření či infekce dřeně a kořenových kanálků. Nejčastější příčinou jsou bakterie zubního kazu, úraz, pokročilá parodontitida.

Co je reendodontické ošetření?

V případě nedokonalého primárního ošetření kořenových kanálků s přetrvávajícími obtížemi charakterizovanými bolestmi a přítomností tzv zubního váčku nad kořenem zubu je potřeba zub znovu ošetřit.